PEIPSIMAA PÄRIMUSKESKUS

Janika Solmann Trükikunstipäeval 2024
TAIMETRÜKK

Suurel kangal kohtuvad Peipsiveere mitmekesine taimekooslus ja osalejate fantaasia. Trükime üheskoos ühe suuremõõtmelise teose, millel saame näha kuidas taimedel on võime luua kangale erinevaid mustreid ja värvikooslusi.

Kesksuvine loodus on täis elujõudu ning lehtedes olevad pigmendid mitmekesistes toonides, nii et saamegi kohe teada, kas korjatud taimed sobivad trükkimiseks või võib nad edaspidi rahulikult loodusesse jätta.  

Päris põnev on teada saada, et kuidas jäävad kangale siguri lehed ja äkki leiame ka mõne sinise õiekese, mida järgi proovida. Järveäärest saame aga korjata värskeid pillirooõisikuid.

Janika Solmann on kirglik käsitööline ja tekstiilikunstnik Võrumaalt, kes on taimedega tekstiile trükkinud ja värvinud juba pea 10 aastat. Janika hakkas esimesena Eestis oma teadmisi ja kogemusi jagama ka teistega ning tema töötubadesse on jõudnud sadu huvilisi Eestist ja kaugemaltki. Janikat inspireerivad looduse erinevad värvid, mustrid ja tekstuurid ning tema loomingus kajastub sügav tunnetus, mida looduse elemendid temas tekitavad. Viimastel aastatel on Janika keskendunud taimetrükiõpitubade läbiviimisele, nii et kui teil on soovi seda tehnikat õppida, siis võtke julgelt ühendust.

Kevadel lõpetab ta Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia osakonna tekstiili eriala, kus kombineeris oma taimetrükiteadmisi lambavilla maailmaga. Juunikuus sai tema lõputöökollektsiooni „Tand´m“ näha juba Tartu ERMis Estonian Fashion Festivalil OmaMood moeetendusel.

EST